<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

‌‌به‌ مناسبت‌ سال‌روز پذيرش‌ قطع‌نامه‌ از سوي‌ ايران‌

پذيرش‌ قطع‌نامه‌

598

در آخرين‌ سال‌هاي‌ جنگ‌ مناسبات‌ و توافقات‌ بين‌المللي‌ چهره‌اي‌ ديگر يافت. آمريكا ضمن‌ بازگذاشتن‌ دست‌ شوروي‌ در مناقشه‌هايي‌ هم‌ چون‌ افغانستان، كامبوج‌ و ناميبيا، آن‌ كشور را به‌ سكوت‌ در برابر عمل‌كرد خصمانه‌ خود عليه‌ انقلاب‌ اسلامي‌ واداشت. در همين‌ چهارچوب، روس‌ها براي‌ آزادي‌ عمل‌ آمريكايي‌ها، دست‌ آن‌ها را در برخورد مستقيم‌ با ايران‌ باز گذاشته‌ بودند. <اين‌ توافقات‌ ميان‌ قدرت‌هاي‌ بزرگ‌ امكان‌ هرگونه‌ توطئه‌اي‌ عليه‌ ملت‌ ايران، بدون‌ كمترين‌ بازتاب‌ جهاني‌ را فراهم‌ آورد.>(1)امام‌ امت‌ (ره) نيز در اين‌ خصوص‌ فرمودند: <دست‌هاي‌ ناپاك‌ شرق‌ و غرب‌ براي‌ هدم‌ اسلام‌ و مسلمين‌ در هم‌ گره‌ خورد.> در اين‌ زمان، قدرت‌هاي‌ بزرگ‌ از پنهان‌گويي‌ و رازگويي‌ گذشتند و وقيعانه‌ گفتند: <بايد ريشه‌هاي‌ ملت‌ ايران‌ را خشكاند.>

اولين‌ ثمره‌ تلخ‌ اين‌ توافق‌ شوم، حمله‌ به‌ هواپيماي‌ مسافربري‌ ايران‌ بود كه‌ با سكوت‌ روس‌ها و مجامع‌ جهاني‌ مواجه‌ گرديد. در حالي‌ كه‌ در شرايط‌ عادي‌ مي‌توانست‌ از سوي‌ روس‌ها مورد بهره‌برداري‌ سياسي‌ قرار گيرد.

از سوي‌ ديگر قطع‌نامه‌ 598 شوراي‌ امنيت، در طي‌ 8 سال‌ جنگ‌ اولين‌ قطع‌نامه‌اي‌ بود كه‌ تا حدودي‌ خواسته‌هاي‌ ايران‌ را در نظر گرفته‌ بود و مشخصاً به‌ <كميته‌ تعيين‌ متجاوز> تصريح‌ كرده‌ بود. در حالي‌ كه‌ در قطع‌نامه‌هاي‌ قبلي‌ همچون‌ 479 تنها به‌ <وضعيت‌ ميان‌ ايران‌ و عراق> اشاره‌ شده‌ بود و توجهي‌ به‌ مساله‌ متجاوز و تجاوز عراق‌ نداشت.

امام‌ امت‌ جام‌ زهر قبول‌ قطع‌نامه‌ را نوشيد و در اين‌ باره‌ فرمود: <با قبول‌ قطع‌نامه‌ و آتش‌بس‌ موافقت‌ نمودم‌ و اگر نبود انگيزه‌اي‌ كه‌ همه‌ ما و عزت‌ و اعتبار ما بايد در مسير مصلحت‌ اسلام‌ و مسلمين‌ قرباني‌ شود هرگز راضي‌ به‌ اين‌ عمل‌ نمي‌بودم‌ و مرگ‌ و شهادت‌ برايم‌ گواراتر بود.>

ثمره‌ صبر و تسليم‌ رضاي‌ ملت، فروافتادن‌ نقاب‌ نفاق‌ از چهره‌ صلح‌طلبي‌ صدام‌ و اعتراف‌ رسمي‌ دنيا به‌ اين‌ نكته‌ بود كه‌ ملت‌ ايران‌ مظلوم‌ بوده‌ است‌ و صدام‌ و حزب‌ بعثت، متجاوزند. و ديگر آن‌ كه‌ يك‌ وجب‌ از خاك‌ ايران‌ زمين‌ از دست‌ نرفت.

پس‌ از قطع‌نامه‌ نيز، استراتژي‌ نوين‌ انقلاب‌ اسلامي‌ از سوي‌ امام‌ امت‌ (ره) در دو عرصه‌ سياست‌ خارجي‌ و افزايش‌ حضور مردمي‌ انقلاب‌ در عرصه‌ جهاني‌ و به‌ ويژه‌ جهان‌ اسلام‌ نه‌ تنها حصرها را شكست‌ بلكه‌ اين‌ بار نه‌ عراق‌ كه‌ حاميان‌ جهاني‌ او را در محاصرهِ‌ جديدي‌ قرار دادند. صدور پيام‌ تاريخي‌ امام‌ به‌ گورباچف‌ و فتوا عليه‌ سلمان‌ رشدي‌ مرتد، دو جبهه‌ تازه‌ فرا روي‌ سياست‌ خارجي‌ و روند روبه‌ گسترش‌ انقلاب‌ اسلامي‌ در عرصه‌ مردمي‌ و جهان‌ گشود، و قدرت‌هاي‌ بين‌المللي‌ و حاميان‌ متجاوز را در انفعال‌ تازه‌اي‌ قرار داد.

 

1-  گذر از بحران‌ - تحليل‌ سياسي‌ هشتمين‌ سال‌ جنگ‌ - دفتر سياسي‌ - ص‌ 120

 

/ 8 نظر / 14 بازدید
خامنه ای

خدا وکيلی اگر خمينی جام زهر نمينوشيد ما بايد مينوشيديم. بنده شخصا از ايشان ممنونم. کاشکی اين زهر را زوتر نوشيده بود و جان خيلی ها را نجات ميداد. تا زمانی که عقل نباشد جان در عذاب است. «جنگ جنگ تا پيروزي !» «صلح با صدام محال است !» و ....... خمينی دستت درد نکند ! قبرستانها را شاه آباد کرد يا تو ؟

موشکی و نظامی

سلام دلاور خسته نباشی /// مطلب رو خوندم برام خيلی آشنا بود قبلا جايی خونده بودمش ولی با اين حال فيض بردم /// يا علی

eedeed

خدا شفا عنايت کند از خواب گران خيز...

خامنه ای

بيا برو جلو بوق بزن. امام خودم

خميني مجرم اصلي است

شما داريد به امضای قطعنامه ای افتخار ميکنيد که بانی اصلی آن جنگ خود خمينی و دنباله روهای او بودند. همين خمينی بود که صدام وحشی و ضد ايرانی را برای حمله به ايران ترغيب کرد. چگونه؟ با اعدام فرماندهان بلند پايه ارتش در اول انقلاب.. با تحريک گروههايی در عراق برای انقلابی مشابه ايران!!! خودتان را مسخره کنيد. مردم آگاهند. خمينی منشا همه بدبختيها و خونهايی است که ريخته شده

رفيق

بابا بی‌خيال اين چيزها! زندگی کنيد............

بهروز

من آدرس ايميل شما را پيدا نکردم. لطفا برای من بفرستيد.