استراتژي‌هاي‌ آمريكا در مقابله‌ با ايران‌


در دو دهه‌اي‌ كه‌ از آغاز جنگ‌ تحميلي‌ عراق‌ و ايران‌ گذشته‌ است‌ سياست‌ خارجي‌ آمريكا سه‌ استراتژي‌ اصلي‌ در مقابله‌ با ايران‌ داشته‌ است:
1) استراتژي‌ براندازي‌ نظام‌ اسلامي، 2) استراتژي‌ ملي‌ گرايي‌ ايران‌ و حمايت‌ از آن‌ در مقابله‌ با نظام‌ اسلامي‌  3) استراتژي‌ غربي‌ كردن‌ ايران‌ و ادغام‌ آن‌ در سيستم‌ جهاني‌ آمريكا. اين‌ سه‌ استراتژي‌ آمريكا در مورد ايران‌ با سه‌ استراتژي‌ جهاني‌ آمريكا كه‌ پس‌ از فروپاشي‌ شوروي‌ و رژيم‌هاي‌ سوسياليستي‌ اروپاي‌ شرقي‌ و مركزي‌ اتخاذ و اعلام‌ شد، كاملا منطبق‌ بوده‌ است.
سه‌ استراتژي‌ جهاني‌ آمريكا عبارت‌ اند از: 1) حفظ‌ برتري‌ اقتصادي، نظامي‌ و تكنولوژي‌ 2) جهاني‌ سازي‌ و ابعاد اقتصادي‌ و فرهنگي‌ آن‌ 3) حفظ‌ امنيت‌ بين‌ المللي‌ در جهت‌ مهارسازي‌ سياسي‌ نظام‌هاي‌ مختلف‌ و تامين‌ منافع‌ آمريكا.
ايران‌ به‌ عنوان‌ تنها نظام‌ انقلابي‌ و اسلامي‌ نه‌ تنها مي‌تواند عرصهِ‌ فعاليت‌ را براي‌ آمريكا و منافع‌ او در خاور ميانه‌ تنگ‌ كند بلكه‌ به‌ عنوان‌ يك‌ الگوي‌ جديد در صورت‌ موفقيت‌ مي‌تواند پيشرو همه‌ كشورهاي‌ اسلامي‌ باشد و نظام‌ كاپيتاليسم‌ و انواع‌ آن‌ها را به‌ چالش‌ بطلبد. از اين‌ رو واشنگتن‌ استراتژي‌ خود را در سياست‌ خارجي، مواجهه‌ باايران‌ در جهت‌ فرونشاندن‌ انقلاب‌ دنبال‌ نمود. اين‌ استراتژي‌ قبلا در دهه‌هاي‌ بعد از جنگ‌ جهاني‌ دوم‌ و دوران‌ جنگ‌ سرد، با عنوان‌ دكترين‌ <فرونشاندن>، پايه‌هاي‌ اصلي‌ سياست‌ خارجي‌ آمريكا را عليه‌ شوروي‌ سابق‌ تشكيل‌ مي‌داد و سياست‌ گذاران‌ آمريكا حال‌ مي‌خواهند بار ديگر اين‌ روش‌ را درباره‌ ايران‌ به‌ اجرا درآورد.
واشنگتن‌ با تشويق‌ عراق‌ به‌ جنگ‌ با ايران، سياست‌ <فرونشاندن> ايران‌ را شروع‌ كرد و پس‌ از شكست، با فشارها و تحريم‌ اقتصادي‌ آن‌ را ادامه‌ داد دنباله‌ اين‌ سياست‌ تلاش‌ در جهت‌ محاصرهِ‌ اقتصادي‌ و صنعتي‌ ايران‌ بود از اين‌ رو با هرگونه‌ پيوند اقتصادي‌ و سياسي‌ قابل‌ توجهي‌ بين‌ روسيه‌ و جمهوري‌هاي‌ آسياي‌ مركزي‌ و ايران‌ مخالفت‌ كردند و با تحميل‌ فشارهاي‌ اقتصادي‌ سعي‌ در وارد آوردن‌ فشار مداوم‌ براي‌ افزايش‌ نارضايتي‌ داخلي‌ در ايران‌ و بالاخره‌ اميد به‌ تعويض‌ نظام‌ سياسي‌ ايران‌ و در نتيجه‌ تعديل‌ اسلام‌ گرايي‌ در منطقه‌ داشت. هم‌ چنين، گرچه‌ ايران‌ يكي‌ از امضاكنندگان‌ پيمان‌ عدم‌ توسعه‌ و تكثير سلاح‌هاي‌ اتمي‌ است‌ و احداث‌ راكتورهاي‌ انرژي‌ اتمي‌ و هم‌ كاري‌ با روسيه‌ و چين‌ طبق‌ تبصره‌ چهارم‌ اين‌ پيمان‌ حق‌ مسلم‌ ايران‌ و قانوني‌ است؛ با اين‌ حال‌ پيشرفت‌هاي‌ علمي‌ و صنعتي‌ ايران‌ در اين‌ رشته‌ منجر به‌ اوج‌گيري‌ قدرت‌ اقتصادي‌ و سياسي‌ و نظامي‌ ايران‌ شده‌ كه‌ آمريكا با آن‌ مقابله‌ مي‌نمايد.
آمريكايي‌ها پيروزي‌ خاتمي‌ را در انتخابات‌ رياست‌ جمهوري‌ نشانه‌اي‌ از نارضايتي‌هاي‌ مردم‌ عليه‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ و خود نظام‌ تعبير كرده‌ و به‌ اين‌ نتيجه‌ رسيدند كه‌ سياست‌ <فرونشاندن> ايران‌ بايد به‌ سياست‌ <براندازي‌ نظام‌ از طريق‌ اصلاحات‌ مورد نظر آمريكا> تبديل‌ شود. امروزه‌ آمريكايي‌ها از اين‌ سياست‌ نيز مايوس‌ شده‌اند و اصلاحات‌ به‌ عنوان‌ آخرين‌ استراتژي‌ شكست‌ خورده‌ آنان‌ رخ‌ مي‌نمايد.

 

/ 8 نظر / 15 بازدید
حاج کاظم!

بسم رب الشهدا// سلام و خسته نباشيد//وبلاگ بسيار بسيار مفيدی داريد نمی خواهم هنودونه زير بقل مبارک بذارم ولی کمبود چنين وبلاگی در ميان وبلاگهای مذهبی کاملا محسوس بود نمی دونم این حرفها رو قبلا گفته بودم یا نه ولی خدا کنه تا آخر با قدرت پیش برید در ضمن يه پيشنهاد دارم يه قسمت از وبلاگتون رو به توضيح اصطلاحات سياسی اختصاص بديد ...ممنون از اينکه به ما سر زديد...يا حق

علي انصاري

با سلام //// طاعات و عبادات جنابعالی مقبول حضرت حق /// وبلاگ موشکی و نظامی با مطلبی به عنوان (( رزمايش عاشورای ۵ )) بروز شده سر بزنين //// در اين ماه پر خير و برکت ما رو هم از دعای خيرتون فراموش نکنين /// ملتمس دعا

دارالقرآن مسجدالرضا(ع)

بسمه تعالی بخش فرهنگی دارالقرآن مسجدالرضا(ع) برگزار میکند ؛ مسابقه حفظ اسامی سوره های قرآن علاقه مندان جهت شرکت در مسابقه می توانند در تاریخ 10/8/83 مصادف با 16 ماه مبارک رمضان بعد از نماز ظهر و عصر به دارالقرآن مسجدالرضا(ع) مراجعه فرمایند .

محمدامین

سلام علی آقا ؛ مثل اينکه هيچ رقمه نميخوايی مارو تحويل بگيری بابا چقدر برات کامنت بزاريم، وقت کردی من وبلاگمو دوباره به روز کردم يه لطفی بکن و مارو رهنمايی کن ؛ خيلی مارو دعا کن ؛ يا علی

محمدامین

سلام مومن ؛ يک ماه روضون ديگه هم از عمرمون گذشت ؛ طاعات و عبادات شما قبول باشه ؛ وبلاگ شهد شهادت به روز شد خوشحال ميشم يه سر بهم بزنيد ؛ خيلی مارو دعا کنيد ؛ خدا مارو بکشه ؛ التماس دعا يا علی

یک منتقد

سلام . مطالب خوبی دارید . کمتر کسی را دیده ام که با این حوصله مطالب کارشده در وبلاگش بگذارد. موفق باشید ... اما ... اسم وبلاگتان بی معناست . نمی دانم از این نامگذاری چه منظوری داشتید.

علی

در مورد اسم وبلاگ پرسيديد :zion مخفف zionism است به معنی صهیونیسم که نماد عیان تفکر فزونی طلب غرب است و در مقابل آن تفکر اسلام سیاسی است. در این وبلاگ به مواجه این دو تفکر اشاره خواهد شد . ان شا الله

مسلمان

وقت انتخابات است انتخاباتی که شرکت درآن به عنوان یک تکلیف دینی است که مسلمانان براساس اعتقاداتشان مکلف اند به باید ها ونباید ها عمل کنند بخصوص شرکت در انتخابات .الگوی حکومت ما حکومت عدل علی است آن شخصیتی که عدالت مجسم بود وبیان می داشت که اگر بیت المال به من تعلق داشت انرا به تساوی بین مردم تقسیم می کردم اما آیا شباحتی بین این حکومتها با حکومت عدل علی هست.